RUINY IV. 

23.6. 2018 od 18:00
Gömöryovský kaštieľ, Širkovce
VSTUPENKY 

Vincent Moon
(FR)
Lucie Vítková (CZ)
Haruhiko Okabe (JPN)
Michal Machciník (SK)
Peter Vrabeľ (SK)
25311201_1772564502773879_2763117348575115300_ojpg
Fotka z archívu rodiny Gömöryovcov


"Človeka má viesť poznanie a vďaka svojej sile má tvoriť." píše vo svojich cestopisoch Margita Gömöryová. Cestovala, keď práve netrávila čas v klasicistickom kaštieli v Širkovciach, do ktorého sa presťahovali z Budapešti spoločne s jej manželom, Oliverom Gömörym.

Oliver a Margita spoločne hľadali pravdu, ktorá sa podľa nich skrýva v hĺbke každého náboženstva a kultúry. Cestovali po Európe i Ázii, aktívne sa venovali umeleckej tvorbe, prekladali knihy do maďarčiny a organizovali konferencie v ich panskom dome s veľkým parkom, v ktorom sa pred sto rokmi stretávali s ich priateľmi, intelektuálmi a umelcami z celej Európy. Nadšenie pre multikulturalizmus pripomína zachovaná dlažba s hinduistickými svastikami a Dávidovou hviezdou uprostred. Náboženské symboly v pozostalých ruinách vidieť aj z veľkej výšky, celá budova už od deväťdesiatych rokov nemá strechu. Objekt je verejnosti neprístupný a nenájdete ho ani na turistických mapách.

V štvrtom cykle festivalu hudby a umenia na netradičných miestach nadväzujeme na zabudnuté príbehy Gemeru a rodiny Gömöryovcov. Medzinárodní umelci vytvoria pre túto príležitosť nové site-specific diela, program bude doplnený o diskusie a sprievodné podujatia v spolupráci s OZ Gotická cesta.

Do Širkoviec sme pozvali francúzskeho filmára Vincenta Moona, mapujúceho rituály a tradičnú hudbu rôznych kultúr z celého sveta. Vizuálne vstupy do objektu prinesú slovenskí sochári Michal Machciník a Peter Vrábel. Machciníkovo intermediálne dielo sa pohybuje na rozhraní sochy, objektu, konceptu a nových médií. Vrábel sa zaujíma o súčasné sochárske realizácie, ktoré stoja na hrane tradičného remesla a inštalácie.

Japonský saxofonista Haruhiko Okabe sa venuje improvizácii na pomedzí súčasnej vážnej hudby, free jazzu a tradičnej japonskej hudby gagaku. Lucie Vítková je skladateľka, improvizátorka a akordeonistka. Vo svojej tvorbe skúma vzťah medzi zvukom a pohybom, sociálno-politické aspekty hudby a umenia a ich prepojenie s každodenným životom.

Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia.